واژه نقد شوندگی

نقدشوندگی به این موضوع اشاره دارد که با چه سرعتی می‌توان یک دارایی یا سهام را به قیمت واقعی در بازار فروخت. هرقدر میزان معاملات یک سهم در بازار بیشتر باشد و خریداران و فروشندگان بیشتری آن سهم را معامله کنند، نقدشوندگی آن بیشتر است.

مزایای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

تا همین چند سال‌ اخیر، اکثر مردم تنها راه پس‌انداز یا حتی سرمایه‌گذاری کردن را نگهداری پول‌های خود در بانک می‌دانستند. دلیلش هم این بود که با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری آشنایی نداشتند. مثلاً آن‌ها نمی‌دانستند که یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در واحدهای یک شرکت تولیدی، به اندازه دارایی خود در مالکیت آن‌ شرکت مشارکت کند. یا اینکه به اندازه دارایی خود در یک شرکت سرمایه‌گذاری سهیم شود.

واژه بورس کالا

بورس کالا بازاری متشکل و سازمان یافته‌ است که در آن به طور منظم کالا یا کالاهای معینی با روش هایی مشخص مورد معامله قرار می‌گیرند . معمولا در این بازار تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالاهای خود را به خریداران عرضه می نمایند.

 

واژه دارایی مالی

دارایی هایی که به‌خودی‌خود ارزشی ندارند بلکه ارزش خود را به‌واسطه یک دارایی دیگر به دست می‌آورند، دارایی مالی گفته می‌شوند. به عنوان مثال: سهام، اوراق مشارکت یا سپرده‌های بانکی همگی جزو دارایی‌های مالی یا دارایی کاغذی به‌حساب می‌آیند.

اهمیت و جایگاه بازار بورس در اقتصاد

 فعالان بورس از پشتوانه قانونـی زیادی برخوردار هستند؛ زیرا به دلیل اهمیت فوق‌العاده بورس در نظام اقتصادی کشور، قانون‌گذار قوانین، مقررات و ساختارهای لازم را برای حفظ حقوق سرمایه‌گذاران در بورس درنظر گرفته است تا سرمایه‌گذاران، با اطمینان خاطر از عدم بروز اتفاقاتی مثل سوء‌استفاده، کلاهبرداری و... در این بازار سرمایه‌گذاری کنند؛ مزیتی که در بازارهای سنتی وجود نـدارد.

بخشنامه شماره 264311/95 مورخ 19/08/1395; ابلاغ ترجمه سند اصول حاکمیت شرکتی برای بانک‌ها (کمیته بال 2015)

با سلام؛

احترامًا؛ همانگونه که مستحضرند در استانداردها و مقررات ناظر بر نظام های مالی تأکید فزاینده ای بر لزوم حاکمیت مطلوب در نهادهای مالی دیده می شود. در میان واسطه گران مالی، بانک ها با توجه به اهمیت و ویژگی ها و مختصات منحصربفرد آن ها، از ضرورت و الزامی به مراتب وافرتر از حیث برخورداری از یک نظام حکمرانی مطلوب برخوردارند. چه آن که، حاکمیت خوب در بانک ها به تخصیص کارآمد منابع در اقتصاد و به تبع آ ن رشد اقتصادی کمک نموده و موجب ارتقای سلامت و ایمنی بانک ها، می شود. بر پایه این تفکر است که کمیته بال نیز حاکمیت شرکتی مؤثر و کارا در بانک ها را امری ضروری در عملکرد مناسب بخش بانکی تلقی می کند و ضعف آن را باعث انتقال مشکلات بانک ها به یکدیگر و نهایتًا به کل نظام اقتصادی می داند.

بخشنامه شماره 313238/94 مورخ 05/10/1394; تاکید بر لزوم استفاده از فرم‌های یکنواخت قراردادهای تسهیلات و هم‌چنین آگاهی کامل مشتری، ضامن و وثیقه‌گذار

باسلام؛

احتراماً، در راستای ایجاد شفافیت در روابط فی مابین بانک و مشتری و نیز لزوم توجه به فرهنگ مشتری مداری و ارتقای سطح آن، همانگونه که استحضار دارند؛ به موجب مفاد تبصره ذیل ماده 23 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ، مصوب 16/11/1390؛ موضوع یکنواخت سازی فرم عقود تسهیلات بانکی، فرم های یکنواخت قرادادهای تسهیلاتی برخی از عقود پس از تصویب شورای پول و اعتبار طی بخشنامه های شماره 206546/92 مورخ 11/ 7/1393، شماره 120285/93 مورخ 2/5/1393، شماره 346055/93 مورخ 23/12/1393 وشماره 249601/94 مورخ 2/9/1394 ابلاغ و مقرر گردیده است.

بخشنامه شماره 325176/95 مورخ 13/10/1395; افزایش سقف مبالغ مندرج در ماده یک ضوابط اجرایی تبصره یک ماده (186) قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن

با سلام؛

احترامًا، پیرو بخشنامه شماره ۷۷۹۶۹/91 مورخ 28/3/1391 موضوع ضوابط اجرایی تبصره(1) ماده(186) قانون مالیات های مستقیم، به استحضار می رساند، با توجه به تغییر در سطح عمومی قیمت ها طی سالیان اخیر و لزوم تسهیل فرآیند اعطای تسهیلات و یا ایجاد تعهدات به /برای فعالان اقتصادی در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، با توافق ریاست کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور، ماده(1) ضوابط اجرایی تبصره ( ۱) ماده ( ۱۸۶ ) قانون مالیات های مستقیم به شرح زیر مورد اصلاح قرار گرفت:

رابرت کیو ساکی

او می گوید:  علت اصلی که باعث می شود بیشتر مردم در تنگناهای مالی به سر ببرند این است که سالهای بسیاری از عمر خود را در مدارس می گذرانند اما در خصوص پول چیزی یاد نمیگیرند . نتیجه این است که مردم فقط یاد می گیرند برای پول کار کنند اما هیچ گاه یاد نمی گیرند چه کنند تا پول برایشان کار کند .

باید ها و نباید های فیلیپ فیشر در سرمایه گذاری در بازار بورس

1-آیا شرکت مد نظر محصولات یا خدماتی با پتانسیل بازار کافی دارد که افزایش فروش قابل‌توجه به‌ مدت حداقل چند سال را،‌ میسر سازد؟ یک شرکت باید دارای محصولاتی باشد که به نیاز تعداد بیشتری «مخاطبین هدف» پاسخ دهد و باید بخشی از بازار‌های در حال توسعه باشد.

« 1 2 3 4 ... 5 76 » صفحه:
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی