بانکداری در بازارهای نوظهور

موانع ورود به بانکداری بازارهای نوظهور، بنگاههای غربی را به هراس انداخته است.

 

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پیمانه هنگامی که از استوارت گالیور که بانک سرمایه گذاری اچ.اس.بی.سی را اداره می کند درباره توسعه بانکهای غربی در بازارهای در حال ظهور سوال شد پاسخ گفت: ”شما باید 30 سال پیش درباره این موضوع فکر می کردید.” او از این گفته منظوری دارد.

 

تسهیلات قرض الحسنه؛ بانک تجارت

قرض الحسنه عقدی است که به موجب آن بانکها (به عنوان قرض دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی (به عنوان قرض گیرنده)، به قرض واگذار نماید.

آیین‌نامه مدت و طرز نگهداری اوراق، اسناد، مدارک و دفاتر و امحای اوراق زائد

(موضوع بند «ب» ماده 27 قانون پولی و بانکی کشور)

 

ماده 1- تعاریف- واژه‌هایی که در آیین‌نامه مدت و طرز نگهداری اوراق، اسناد، مدارک و دفاتر و امحاء اوراق زائد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌کاربرده شده‌اند به‌شرح ذیل تعریف می‌شوند:

 

 

آیین‌نامه اجرایی نحوه تاسیس، فعالیت، نظارت و انحلال بانک‌های فرعی در خارج از کشور

جهت اطلاع مدیران عامل محترم کلیه بانک های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک و موسسه اعتباری توسعه ارسال گردید.

با سلام

احتراما؛ بدینوسیله به پیوست«آیین نامه اجرایی نحوه تاسیس، فعالیت، نظارت و انحلال بانک های فرعی در خارج از کشور »

تسهیلات مشارکت؛ بانک تجارت

مشارکت مدنی عبارت است از درآمیختن سهم الشرکه نقدی ویا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد ، به نحو مشاع برای انجام کارهای انتقاعی به مدت محدود، طبق قرارداد .

تسهیلات مضاربه؛ بانک تجارت

مضاربه عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین (مالک) عهده دار تامین سرمایه (نقدی) می گردد با قید اینکه طرف دیگر (عامل) با آن تجارت کرده و در سود حاصله هر دو طرف شریک باشند.

 

تسهیلات سلف؛ بانک تجارت

معامله سلف عبارت است از پیش خرید نقدی محصولات تولیدی به قیمت معین.

به موجب بند ب از ماده 13 قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) بانکها مجازند به منظور تامین قسمتی از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بخشی از محصولات آنها را که سهل البیع نیز می باشند بنا به تقاضای کتبی اینگونه واحدها پیش خرید نمایند.

مقررات ناظر بر مشارکت اشخاص خارجی در سرمایه بانک‌ها

با سلام

احترامًا؛ در اجرای تکلیف مقرر در ماده ٨٧ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم تعیین سقف سهم مشارکت طرف خارجی از تاسیس بانک مشترک ایرانی و خارجی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران،

ممنوعیت تصدی همزمان پست مدیرعامل و ریاست هیأت مدیره توسط یک نفر در بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیربانکی

با سلام و احترام،

همانگونه که استحضار دارند ؛ براساس اصول حاکمیت شرکتی، لازم است هیأت مدیره بانک/مؤسسه در راستای صیانت از منافع سپرده گذاران، حفظ ثبات و سلامت بانک در فضای کسب و کار و همچنین حمایت از حقوق سهامداران، نسبت به تدوین اهداف راهبردی و تأیید رویه های استاندارد انجام کار اقدام نموده

چگونه سهم بانکها را بخریم

فعالیت سازمان بورس اوراق بهادار بدون شک عمده‏ترین زمینه براى تشویق مردم به سرمایه گذارى در سهام شرکتهاى دولتى و جذب نقدینگى و هدایت آن در چرخه اقتصادى است. بورس مکانى است که طالبان سرمایه باید بتوانند به بهترین نحو به رقابت بپردازند تا منابع مالى را به سوى فعالیتهاى خود سوق دهند. سرمایه گذارى مستقیم در سهام، سومین رتبه سرمایه گذارى در جهان را دارد.

 

تسهیلات اجاره به شرط تملیک؛ بانک ملت

یکی دیگر از تسهیلات اعطایی بانک‌ها اجاره به شرط تملیک است. اجاره به شرط تملیک عقد اجاره‌ای است که در آن شرط می‌شود مستاجر در پایان مدت اجاره در صورت عمل به شرایط قرارداد، عین مستاجره را مالک شود.

اعتبار اسنادی LC چیست؟

اعتبار اسنادی تعهدی از بانک است که  به خریدار و فروشنده داده می شود.

تعهد می شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده بموقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده خواهد رسید.هرگاه که خریدار قادر به پرداخت مبلغ خرید نباشد، بانک موظف است باقیمانده یا تمام مبلغ خرید را بپردازد.اعتبارات اسنادی اغلب در معاملات بین المللی به منظور اطمینان از دریافت مبالغ پرداختی مورد استفاده قرار می گیرد

الزام بانکها و موسسات اعتباری به اعطای تسهیلات زیر 100 میلیون ریال فقط با یک ضامن معتبر

جهت اطلاع کلیه مدیران عامل بانک های دولتی، غیردولتی و شرکت دولتی پست بانک ارسال گردید.

با سلام؛

احترامًا، بدینوسیله به استحضار می رساند شورای پول و اعتبار در یکهزار و یکصد و سی امین جلسه مورخ 1390/7/26مصوب نمود که:

شرایط گشایش اعتبار اسنادی داخلی- ریالی

با سلام؛

احترامًا، بدین وسیله مفاد بخشی از یک هزار و یک صد و سی امین صورت جلسه مورخ

١٣٩٠/7/26 شورای پول و اعتبار به شرح زیر ابلاغ می گردد:

تسهیلات فروش اقساطی؛ بانک ملت

فروش اقساطی یعنی واگذاری"عین"، به بهای معلوم به غیر، به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوی یا نامساوی در سررسید‌های معین دریافت شود.

تسهیلات جعاله؛ بانک ملت

یکی دیگر از تسهیلات بانکی جعاله است که به موجب آن جاعل یا کارفرما در مقابل انجام عمل معین (طبق قرارداد) ملزم به ادای مبلغ یا اجرت معلوم می‌‌گردد. طرفی که عمل یا کار را انجام می‌دهد"عامل" یا پیمانکار نامیده می‌شود.

ممنوعیت اعطای تسهیلات توسط تعاونی‌های اعتبار و صندوق‌های قرض‌الحسنه

باسلام:

احتراماً، به اطلاع می رساند: بر اساس بند 10 یکهزار و یکصد و سی امین صورتجلسه مورخ 1390/7/26 شورای محترم پول و اعتبار مقرر گردیده است:

اصلاح مفاد مواد (2)، (3) و (4) از شرایط و ضوابط افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه

با سلام؛

احترامًا، بدین وسیله به استحضار می رساند؛ شورای پول و اعتبار در یک هزار و یک صد و سی وسومین جلسه مورخ 1390/10/6 خود، مفاد مواد(2)، (3) و(4) از« ضوابط افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه» ( مصوب هفت صد و نهمین جلسه شورای پول و اعتبار مورخ 1369/6/3)، را به شرح زیر اصلاح نمود:

تسهیلات قرض الحسنه؛ بانک ملت

وام قرض‌الحسنه عقدی است که به موجب آن بانک (بعنوان قرض‌دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص حقیقی و یا حقوقی (به عنوان قرض گیرنده) به قرض واگذار می‌کند. تعهد بازپرداخت قرض‌گیرنده، صرفاً معادل مبلغ دریافتی به علاوه کارمزد آن خواهد بود.

تسهیلات سلف؛ بانک ملت

پیش خرید نقدی محصولات تولیدی به قیمت معین را سلف می‌گویند. طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا، بانک می‌تواند بمنظور ایجاد تسهیلات لازم جهت تامین قسمتی از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی (اعم از اینکه مالکیت این واحدها متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی باشد)، منحصراً بنا به درخواست اینگونه واحدها مبادرت به پیش خرید محصولات تولیدی آنها نماید.

« 1 2 3 4 ... 5 26 » صفحه:
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی