بازگشت به پورتال مرکزی

معرفی شرکت پردازش اطلاعات مالی

داشتن اطلاعات و داده های مناسب، کافی و به موقع از اهمیت بسیار زیادی در تصمیم گیری های سرمایه گذاران برخوردار است. در عین حال گردآوری داده ها و پردازش بر روی آن ها از سابقه چندانی در بازار سرمایه کشور برخوردار نبوده و امری نوپاست. واحد پردازش اطلاعات مالی ایران، به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (سهامی خاص) در راستای کمک به توسعه و گسترش بازار سرمایه کشور و با بهره گیری از دانش و تخصص روز، انبار داده (Data Warehouse) گسترده ای به منظور گردآوری و پردازش داده های اثرگذار بر تصمیم سرمایه گذاران ایجاد نموده است.

معرفی مشاورسرمایه گذاری

به دلیل اینکه همه افراد نمی توانند در بازار بورس موفق عمل کنند شرکت هایی از سمت سازمان بورس مجوز فعالیت گرفته اند که صلاحیت مشاوره دادن به افرادی که زمان کافی برای فعالیت در بازار بورس و یا تخصص کافی برای موفقیت در ای بازار را ندارند به این شرکت ها مراجعه کرده و از آنها برای خرید و فروش خود در بازار بورس مشاوره سرمایه گذاری بگیرند.

معرفی سبدگردان

سبدگردان طبق تعریف ارایه شده در قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 1384 مجلس شورای اسلامی، شخصی حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص به منظور کسب انتفاع به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار میپردازد.

فرایند های سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

برای آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که معاملات آن به صورت حضوری انجام می‌شود، نیاز است که سرمایه‌گذار با مدارک لازم به شعب صندوق مراجعه نماید. به عنوان مثال صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه را در نظر می‌گیریم، این صندوق یک صندوق سرمایه‌گذاری در سهام (ریسکی) محسوب می‌شود که سرمایه‌گذاری در آن از طریق مراجعه حضوری امکان‌پذیر است. یعنی برای سرمایه‌گذاری در این صندوق لازم است به ترتیب زیر عمل شود:

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس 2

در سال های گذشته صندوق های مشترک دربازار سرمایه راه اندازی شدند که قابل‌معامله در بورس نبودند، در این صندوق‌ها ازطریق عاملان ثبت و فروش، واحدها صادر و ابطال می‌شد که مهمترین مشکل برای سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید واحدها، حضور فیزیکی در شعبه‌های منتخب یک کارگزاری یا بانک برای خرید یا ابطال واحدها بود. به این ترتیب در شرایطی که یک فرد در چند صندوق سرمایه گذاری کرده باشد باید دائما به شرکت های کارگزاری یا بانکها مراجعه  کند. اما با وجود صندوقهای قابل معامله سرمایه‌گذار می‌تواند از طریق شبکه کارگزاری وسامانه آنلاین معاملات مثل سهام، واحدهای صندوق را خرید و فروش کند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس 1

یکی از ابزارهای نوین سرمایه گذاری به شکل ورقه بهادار است که به قصد پیروی از یک شاخص معین  و یاسبدی از دارایی های متنوع  طراحی شده است. در واقع نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک می باشد که همانند سهام قابلیت معامله در طول روز را دارا می باشد. سرمایه گذران میتوانند با خرید سهام صندوقهای قابل معامله (ETF) به نوعی درسبد متنوعی ازدارایی های مالی( سهام و اوراق مشارکت و...)سرمایه گذاری نمایند که همانند سهام شرکتهای بورسی درطول روز  امکان خرید وفروش آن وجوددارد.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق "نهادی مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار می‌باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک‌اند." سرمایه‌گذارانی که سهام صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند همان مالکان یا سهام‌داران هستند. وجوه دریافتی از آنها در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ابزارهای کوتاه مدت بازار پول و دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌شوند.

معرفی صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری یک شرکتی است که پول سرمایه گذاران مختلف را جمع آوری و یک کاسه کرده و سپس با تجمیع این سرمایه های خرد، قدرت این را پیدا می کند که از مزایای یک سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرد و از طرف سرمایه گذاران این پول ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری می کند.

آیا بدون تحصیلات مرتبط می توان در بورس فعالیت کرد؟

فلسفه فعالیت در بورس چیست؟

هر فردی که وارد بورس می شود،هدفش کسب سود و افزایش ثروت است که در واقع این کار نوعی سرمایه گذاری است.پس بورس یکی از بازارهای سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران می توانند در آن فعالیت کنند و از این فعالیت سود کسب کنند.هر بازاری نیز فعالین خاص خودش را دارد و عده ای هستند که اصطلاحا در آن بازار حرفه ای هستند و موفق تر از سایرین هستند.مثل افرادی که در بازار طلا،ارز،مسکن یا خودرو و … فعالیت می کنند.اینها افراد با تجربه ای هستند که تجربه و مهارت خود را در طی سالها فعالیت در آن بازار ها بدست آورده اند و لزوما همه آن ها تحصیلات مرتبط و یا حتی مناسبی ندارند.شما افرادی را در این بازارها می بینید که حتی تحصیلات کافی ندارند ولی در آن بازارها موفق هستند،البته داستان بورس کمی متفاوت است و نمی توان گفت که بدون داشتن هیچ تحصیلاتی می توان در بورس موفق شد،چرا که شما برای بررسی سهام شرکت ها نیاز به پردازش اطلاعات دارید و بالاخره باید توانایی برخی محاسبات مالی را داشته باشید.اما سوال اینجاست که آیا باید حتما تحصیلات ما برای موفق شدن در بورس مرتبط با بورس باشد؟

با چه سرمایه ای وارد بورس شویم ؟

این سوالی است که تقریبا هر فرد تازه وارد به بورس با آن مواجه است و با این ابهام مواجه است که با چه مبلغی سرمایه گذاری در بورس را شروع کند؟پاسخ این سوال بسته به ویژگی های شخصیتی فرد و عوامل دیگری متفاوت است.اما قبل از آن شما باید تکلیف خودتان را با سرمایه گذاری در بورس مشخص کنید و بعد تصمیم بگیرید که چه مقدار از سرمایه تان را به بازار وارد کنید،به همین دلیل لازم است که ابتدا پاسخ سوالات زیر را به خودتان بدهید تا مشخص شود در چه مرحله ای قرار دارید.

« 1 2 3 4 ... 5 90 » صفحه:
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی